Na jaciji namazu imam je zaboravio zadnju sedždu, te je predao selam ne primjetivši da je zaboravio sedždu a niko ga od klanjača nije upozorio. Kada je predao selam jedan klanjač mu je rekao da je zaboravio sedždu te je imam ustao i rekao da će ponoviti zadnji rekat kako bi učinio sedždu koju je izostavio. Da li je njegov postupak ispravan?
Odgovor:
Prvo: Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nam je naredio da kada imam zaboravi u namazu da ga podsjetimo, te je rekao: „Ja sam čovjek poput vas, zaboravljam kao što vi zaboravljate, pa kada zaboravim podsjetite me.“ Buhari.
Stoga je na džematu bila obaveza da tesbihom (tj. riječima Subhanallah) upozore imama kako bi uradio sedždu koju je izostavio.
Drugo: I prva i druga sedžda spadaju u ruknove namaza bez kojih namaz nije ispravan. Onaj ko ih najmerno izostavi, ili jednu od njih, je grešan a njegov namaz je neispravan. A onaj ko ih zaboravi, ili jednu od njih, obaveza mu je da ih uradi kada se sjeti, bez obzira bio imam ili memum (onaj koji klanja iza imama). Ako tako ne postupi njegov namaz je neispravan.
Kaže šejh Usejmin, rahimehullah: „Obavljanje ruknova je obavezno i na većem je stepenu od obavljanja vadžiba. A razlika između namaskog rukna i vadžiba se ogleda u tome što obaveznost rukna ne spada zbog zaborava, za razliku od vadžiba čija obaveza spada zbog zaborava i nadoknađuje se sehvi sedždom. To nije slučaj sa ruknom, pa stoga ko izostavi rukn, njegov namaz je neispravan.“ (Šerhul mumti, 3/315)
I kaže: „Dokaz da se izostavljeni rukn ne može nadoknaditi sehvi sedždom jeste taj što je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kada je predao selam na podne ili ikindiji namazu nakon dva rekata, ustao (kada su ga podsjetili da je klanjao samo dva rekata) i klanjao još dva rekata koja je izostavio, a potom je na kraju učinio sehvi sedždu. Ovo ukazuje da obaveza rukna ne spada zbog zaborava već da je obaveza obaviti ga. (Šerhul mumti 3/323)
Treće: Ono što je uradio vaš imam od ponavljanja zadnjeg rekata u potpunosti, jeste jedan od dva stava islamskih učenjaka u ovoj meseli, a to je da da će onaj ko zaboravi neki rukn na zadnjem rekatu, i ne bude za to saznao osim nakon selama, ponoviti taj rekat. To je mezheb imama Ahmeda, rahimehullah.
Ovaj stav je odabrao šejh Bin Baz, rahimehullah. On je upitan o imamu koji je zaboravio zadnju sedždu u namazu na ikindiji te je poslije selama ustao i ponovio zadnji rekat, pa je potom predao selam i učinio sehvi sedždu. Pa je šejh Bin Baz rekao: „Ovo je ono što je propisano da se uradi u takvoj situaciji: da će imam koji zaboravi sedždu a potom preda selam i bude upozoren, ustati i ponoviti zadnji rekat a zatim će predati selam i učiniti sehvi sedždu nakon selama. Takav postupak je bolji, a ukoliko bi učinio sehvi sedždu i prije selama i to je ispravno ali je bolje da je učini poslije selama. (Medžmu fetava Ibn Baz, 11/277)
Drugi stav u meseli jeste da imamu nije obaveza da ponovi čitav rekat već će samo uraditi rukn kojeg je zaboravio i nastaviti sa onim što slijedi od namaza nakon tog rukna. Ovo je mezheb imama Šafije, rahimehullah, a njega je odabrao i šejh Usejmin, rahimehullah.
Rezime mesele jeste da je namaz imama i vas koji ste klanjali iza njega ispravan.
Što se tiče onoga ko ne uradi sedždu u namazu (tj. sedžda koja je rukn a ne sehvi sedžda) njegov namaz je neispravan i obaveza je ponoviti namaz (tj ukoliko imam ne bi postupio po jednom od ova dva mišljenja i ne bude uradio sedždu koju je izostavio onda je njegov namaz i namaz onih koji su klanjali iza njega neispravan i dužni su ga ponoviti, op.prev.).
Odgovorio: Muhammed Salih el Munedžid
Izvor: IslamQ&A