Naslovnica Fetve Da li je muvalat (klanjanje namaza jednog za drugim) uslov ispravnosti spajanja...

Da li je muvalat (klanjanje namaza jednog za drugim) uslov ispravnosti spajanja namaza

519
namaz

Pitanje: Bio sam na putovanju te sam klanjao podne namaz dva rekata i nisam spojio sa ikindijom misleći da ću se prije nastupanja ikindijskog vremena vratiti u svoj grad. Nakon toga sam okasnio i nisam stigao kući prije ikindije. Deset minuta prije nego li je nastupilo ikindijsko vrijeme klanjao sam dva rekata ikindije namaza. Da li je ovaj moj postupak ispravan?

Odgovor:

Hvala Allahu i neka je salavat i selam na našeg Poslanika, a potom:

Pitanje koje si postavio se veže za meselu koju su spomenuli učenjaci a to je da li je klanjanje namaza jednog za drugim (muvalat) uvjet ispravnosti kod spajanja namaza u prvom vremenu ili ne, tj. da li je obaveza čovjeku kada je na putovanju i želi da spoji namaze te klanja na primjer podne namaz, da li mu je obaveza da nakon toga odmah klanja i ikindiju bez pravljenja duže pauze.

Većina učenjaka je stava da je muvalat (klanjanje namaza jednog za drugim pri spajanju namaza) uvjet za ispravnost spajanja namaza kada se radi o spajanju namaza u vremenu prvog namaza (tj. kada se spajaju podne i ikindija u podnevskom vremenu ili akšam i jacija u akšamskom vremenu, op. prev.)

U djelu „Enciklopedija fikha“ stoji: „Većina učenjaka je stava da je za ispravnost spajanja namaza u prvom vremenu potrebno ispuniti četiri uvjeta… Treći uvjet: Muvalat, tj. da između dva namaza koje spaja ne pravi veliku vremensku pauzu. Što se tiče kraće pauze u tome nema prepreke, ali ako se napravi veća vremenska pauza onda je spajanje neispravno, bez obzira da li ta pauza bila zbog sna, zaborava, zauzetosti, i tome slično. Urf (običaj) je taj koji precizira malu i veliku pauzu kao što je slučaj kod ostalih stvari u kojima nemamo preciznog šerijatskog teksta (tj. kada nešto nije precizirano šerijatom onda se vraća na urf – običaj).

Šejh Ibn Baz je takođe ovoga stava.

Što se tiče drugog stava učenjaka u ovoj meseli, to je stav učenjaka koji kažu da muvalat nije uslov za ispravnost spajanja namaza, te je stoga, shodno ovom stavu, dozvoljeno čovjeku da napravi dužu vremensku pauzu između dva namaza. Ovo je jedan od rivajeta od imama Ahmeda, a ovaj stav je odabrao i šejhul islam Ibn Tejmije.

Kaže šejhul islam Ibn Tejmije: „Ispravno je da muvalat nije uslov za ispravnost spajanja namaza bez obzira da li se radilo o spajanju namaza u prvom ili drugom vremenu (tj. bez obzira da li spajao podne i i ikindiju u podnevskom ili ikindijskom vremenu i bez obzira da li spajao akšam i jaciju u akšamskom ili jacijskom vremenu, op.prev). To zbog toga što se za spajanje u šerijatu ne prenosi određena granica i što je vođenje računa o muvalatu oprečno cilju olakšice spajanja namaza.“ Medžmu'ul fetava 24/54.

I kaže: „Govor imama Ahmeda ukazuje da je spajanje namaza kod njega klanjanje dva namaza u jednom vaktu pa makar i ne spojio jedan namaz odmah sa drugim. Pa ako bi tako musafir, na primjer, klanjao akšam u njegovom prvom vremenu potom klanjao jaciju na kraju akšamskog a prije početka jacijskog vremena, to bi bilo dozvoljeno.“ Medžmu'ul fetava 24/52.

Šejh Ibn Usejmin, rahimehullah, kaže: „ Šejhul islam je spomenuo govor imama Ahmeda koji ukazuje na pomenutu činjenicu da muvalat nije uslov pri spajanju namaza, ali je ipak bolje i sigurnije da čovjek ne spaja namaze ukoliko ih ne klanja jedan za drugim. A mišljenje šejhul islama ima svoju težinu.“ Šerhul mumti’ 4/400.

Ukoliko u obzir uzmeš stav većine učenjaka onda ti je obaveza ponoviti namaz. A po mezhebu šejhul islama tvoj namaz je ispravan. Ono što je bolje u ovakvoj situaciji jeste da izađeš iz razilaženja i obnoviš namaz, tj. ikindiju namaz. To je bolje i sigurnije kako bi izašao iz razilaženja. A Allah najbolje zna.

Odgovorio: Šejh Muhammed Salih Munedžid
Izvor: Islamqa.info