Naslovnica Edeb - Odgoj Adabi prema sebi: Čovjekove obaveze prema samom sebi

Adabi prema sebi: Čovjekove obaveze prema samom sebi

92

Vjernik treba imati na umu da je sve ono što na ovome svijetu posjeduje dar od njegova Gospodara – pa čak i on sam. Allah, dž.š., darovao mu je tijelo, razum, udahnuo u njega dušu. Prema svemu tome se vjernik treba odgovorno i savjesno ponašati – onako kako to od njega njegov Gospodar traži, Koji mu je sve to dao na raspolaganje. Allahov Poslanik, s.a.v.s., jednom je ashabu rekao:

Jesam li tačno obaviješten da ti postiš preko dana, a noć u nafila – namazu provodiš?Jesi, Allahov Poslaniče. Ne čini tako, posti i odmaraj od posta, spavaj i klanjaj (dobrovoljne namaze), jer i prema svome tijelu imaš obavezu, i prema svojim očima, i prema svojoj ženi… (Buharija i Muslim)

A u drugom hadisu Poslanik veli: Jak je vjernik bolji i Allahu draži od slabog vjernika, a u obojici je dobro. (Muslim i Ahmed)

Ovdje se pod jačinom podrazumijeva, prije svega, jačina u imanu, ali isto tako i u tijelu i intelektu (razumu). Stoga, vjernik, kada je u pitanju duša, razum i tijelo, sva svoja stremljenja treba usmjeriti ka njihovom poboljšanju i jačanju.

Adabi prema duši

Kada je u pitanju duša, od adaba je:

  • voditi računa o odgoju duše i njenom čišćenju, te biti svjestan odgovornosti za nju, jer Allah, dž.š., veli:

“…I (tako Mi) duše i Onoga Koji je stvori, pa joj put dobra i put zla shvatljivim učini – uspio je onaj ko je očisti, a izgubljen je onaj ko je na stramputicu odvodi!” (Sura Eš-Šems, ajet -10);

  • sprečavati dušu od niskih poriva, u skladu s ajetom:

“A onome koji bude strahovao od stajanja pred svojim Gospodarem i dušu od prohtjeva uzdržao, Džennet će boravište biti sigurno.”  (Sura En-Nazi'at, ajet 40, 41);

  • da se u odgoju duše pomaže druženjem sa čestitim ljudima, u skladu s Allahovim riječima:

“Obuzdaj svoju dušu (zajedno) sa onima koji se Gospodaru svome mole ujutro i navečer u želji da naklonost Njegovu zasluže.” (Sura El-Kehf, ajet 28);

  • svoditi račune sam sa sobom za učinjena (i neučinjena) djela, jer Allah, dž.š., kaže:

“O vjernici, Allaha se bojte, i neka svaka duša (čovjek) gleda šta je za sutra (Sudnji dan) pripremila.” (Sura El-Hašr, ajet 18)

Adabi prema razumu

A kada je u pitanju razum, od adaba je:

  • traženje islamskog znanja što treba uzeti kao obavezu, u skladu s hadisom: “Traženje znanja jeste obaveza svakom muslimanu.” (Ibn-Madže);
  • u proučavanju i traženju islamskog znanja provesti cijeli život, jer nas Allah podstiče na povećanje znanja:

“…I reci: “Gospodaru moj, Ti znanje moje proširi” (Sura Et-Ta-ha, ajet 114)

  • tražiti samo ono znanje koje je korisno. Poslanik, s.a.v.s., rekao je u dovi: “Allahu moj, utječem ti se od znanja koje nije plodonosno.” (Muslim i Tirmizi)

A u drugoj dovi, Resulullah, s.a.v.s., molio bi:

“Allahumme inni es'eluke ‘ilmen nafi'an ve amelen mutekabbelen ve rizkan tajjiben!”

(“Moj Allahu, molim te da mi daš plodonosno znanje i djelo koje se prima i lijepu (halal) opskrbu!” (Ahmed, Ibn-Madže i Nesai)

Adabi prema tijelu

A kada je u pitanju tijelo, od adaba je:

  • brinuti o zdravlju, liječiti se i ne pričinjavati sebi štetu; jer je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Nema nanošenja štete, ni sebi ni drugome!”1 “Liječite se, jer Allah nije stvorio ni jednu bolest, a da joj nije dao lijeka osim jedne bolesti – starosti i smrti”2
  • da sebi ne uskraćuje u jelu, niti da pretjeruje, u skladu s ajetom:

“I jedite i pijte, samo ne pretjerujte, On, uistinu, ne voli one koji pretjeruju.” (Sura El-E'araf, ajet 31);

  • održavati čistoću tijela. Allah, dž.š., kaže:

“I haljine svoje očisti!” (Sura El-Muddessir, ajet 4)

A Poslanik, s.a.v.s., veli: “Čistoća je pola vjere.” (Muslim i Tirmizi)

“Da se ne bojim da ću opteretiti svoj ummet, naredio bih im upotrebu misvaka (četkice za zube napravljene od posebnog drveta) prije svakog namaza.“(Buharija i Muslim)

  • voditi računa o lijepom izgledu:

“O sinovi Ademovi, lijepo se obucite kad hoćete da klanjate namaz!” (Sura El-E'araf, ajet 31)

A Allahov Poslanik, s.a.v.s., kaže: “Uistinu je Allah lijep i voli ljepotu.“ (Muslim i Tirmizi)

“Pet stvari kod ljudi jesu prirodna svojstva: sunećenje (obrezivanje), odstranjivanje dlačica sa stidnog mjesta i ispod pazuha, pokraćivanje noktiju i podrezivanje brkova.” (Buharija i Muslim)

  • voditi računa o kondiciji, izdržljivosti i upražnjavati borilačke vještine, u skladu s hadisima: “Sve što nije od sjećanja na Allaha, dž.š., (zikr) besposlica je, osim četiri stvari: vježbanje jahanja na konju, podučavanje plivanju…“ (Nesai)

Prolazeći kraj grupe koja se takmičila u bacanju luka i strijele, Poslanik je rekao: “Gađajte, sinovi Ismailovi, vaš otac je bio bacač luka i strijele.” (Buharija)

Iz djela “Islamsko znanje” od grupe autora
Priprema: Menhedž

Bilješke:

1 Ibn-Madže.
2 Ebu-Davud, Tirmizi, Nesai i Ibn-Madže.