Naslovnica Fetve Fetve iz fikha Da li je dozvoljeno spaliti odjeću umrlog?

Da li je dozvoljeno spaliti odjeću umrlog?

64
ucenjaci

Ne, nije dozvoljeno spaliti odjeću umrlog, ili bilo šta drugo od onoga što je koristio ili se, prilikom njegovog gasuljenja, koristilo poput peškira i sl., zato što je to imetak koji ima svoju vrijednost, i dokle god se može koristiti, nije ga dozvoljeno uništavati.

Ostavština mejjita (umrlog) spada u stvari koje nasljeđuju njegovi nasljednici nakon njegove smrti. Pa tako i njegova odjeća i slične stvari, to je njihov imetak za koji oni odlučuju.

Pa ako se oni slože da tu odjeću prodaju, to mogu učiniti, ili da je nekom poklone/udijele, to mogu učiniti, ili čak ako neko od njih hoće da nešto od toga zadrži za svoje potrebe, i to može učiniti, jer je sve to njihov imetak, i moraju ga pravilno i korisno upotrijebiti, a nikako uništavati.

Dokaz tome je opći šerijatski cilj za očuvanje i zaštitu imetka i imovine muslimana. Šerijat je muslimanima zabranio da svoje imetke troše u beskorisnim stvarima, a šta tek reći za besmisleno, bespotrebno, i neopravdano uništavanje imetka?! Nema sumnje da je to na daleko većem stepenu zabrane. Kaže Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem:

“Zaista Allah voli za vas tri stvari i prezire za vas tri stvari:

Voli da Ga obožavate i da Mu ništa ne pridružujete, i da se svi čvrsto držite Allahovog užeta (vjere) i da se ne razjedinjujete; a prezire za vas: pričanje ‘rekla-kazala’, pretjerano postavljanje pitanja, i rasipanje imetka.” Buhari (1477), Muslim (593).

Slično pitanje je postavljeno šejhu Ibnu Usejminu, rahimehullah:

“Da li je dozvoljeno članovima porodice umrlog da koriste njegovu odjeću?” Pa je šejh odgovorio:

“Da, kada čovjek umre, sve što je posjedovao postaje vlasništvo njegovih nasljednika – odjeća, posteljina, knjige, pribor za pisanje, stol (radni sto), stolica, pa čak i njegov šemag (arapska marama) i gutra (druga vrsta marame) koje je nosio – sve to prelazi u vlasništvo nasljednika. A kada to pređe njima, oni mogu s tim raspolagati kao sa svojom imovinom. Ako kažu – a oni su razumni (rašidun) – da odjeća umrlog pripadne jednom od njih i on je obuče, nema nikakve smetnje. Ako se dogovore da je udijele kao sadaku, opet nema smetnje. Ako se dogovore da je prodaju, također, nema smetnje. To je njihovo vlasništvo i mogu s njim raspolagati kao vlasnici sa svojom imovinom.” (Iz fetvi “Nurun alad-derb”)

Također, o tome je bio upitan i šejh El-Fevzan:
“Da li je dozvoljeno zadržavanje odjeće umrlog? Ako nije dozvoljeno, šta je najbolje učiniti s njom?”

 „Dozvoljeno je koristiti odjeću umrlog onome iz njegove porodice kome odgovara da je nosi, ili da se da osobi koja je u potrebi a kojoj ista odgovara. Ne treba je bacati. U svakom slučaju, ako odjeća ima neku vrijednost, onda ona postaje dio ostavštine i pripada nasljednicima. Zadržavanje te odjeće samo radi uspomene nije dozvoljeno niti preporučljivo, a može biti i zabranjeno ako je namjera da se njome traži bereket ili slično. Također, to je rasipanje imetka, jer imetak treba koristiti, a ne držati zarobljenim bez koristi.“ (Iz knjige „El-Munteka“, 2/271)

A Uzvišeni Allah najbolje zna.

Priprema i obrada: Emir Krčo