Pitanje: Kakav je propis ako se čovjek zakune da neće nešto raditi, pa potom to uradi u zaboravu?
Odgovor: Ko se zakune da će uraditi određenu stvar pa to zaboravi, ili onaj ko se zakune da neće uraditi neku stvar pa je uradi u zaboravu, nije dužan da se iskupi, a njegova zakletva ostaje i dalje validna.
Ovo je ispravan stav da se neće smatrati prekršenom zakletvom ukoliko čovjek uradi nešto iz neznanja ili zaborava. Njegova zakletva i dalje ostaje validna. Kaže Uzvišeni:
ربنا لا تؤاخذنا إن نسينا أو أخطأنا
„Gospodaru naš, ne kazni nas ako nešto uradimo iz zaborava ili pogriješimo.“
A ako se zakune Allahom i kaže ako uradim to i to onda je moja žena razvedena, ili, postiću mjesec dana, ili obaviću hadž, onda se učenjaci razilaze u pogledu njihovog propisa.
Prva skupina učenjaka kaže da ukoliko prekrši zakletvu i uradi ono za što se zakleo da neće uraditi onda ga obavezuje ono radi čega se zakleo.
Druga skupina učenjaka kaže da ga ništa ne obavezuje.
I treća skupina učenjaka kaže da će, ukoliko prekrši zakletvu, učiniti keffaret, tj. iskupiti se. Ovo je stav koji je najbliži šerijatskim dokazima, a kojeg je odabrao šejhul islam Ibn Tejmije. Kaže Uzvišeni:
قد فرض الله لكم تحلة أيمانكم
„Allah vam je propisao kako da svoje zakletve iskupite.“ (Tahrim, 2)
U dva sahiha se od Ebu Musa'a el Ešarija prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Ja se vallahi, inša Allah, neću zakleti za nešto, pa potom vidjeti da je nešto drugo mimo zakletve bolje, a da se neću iskupiti za svoju zakletvu i uraditi ono što je bolje.“
Odgovorio šejh Suljeman Ulvan
Izvor: Medžalisu el-jevmijje