Pitanje: Preselio je čovjek u četrdesetim godinama a nije obavio hadž iako je bio u stanju da ga obavi. Klanjao je pet dnevnih namaza i svake godine je govorio ove godine ću obaviti hadž, ali ga nije obavio. Preselio je ostavljajući nasljednike iza sebe, mogu li nasljednici obaviti hadž (bedel) za njega?
Odgovor: Učenjaci su se razišli u ovoj meseli. Među učenjacima ima onih koji kažu da se može obaviti hadž za njega i da će mu to koristiti. Drugi učenjaci kažu da mu neće koristiti pa makar obavili 1000 hadža za njega, i ovo je ispravniji stav u meseli. To zbog toga što je pomenuti čovjek ostavio ibadet koji mu je bio obavezan i kojeg je morao obaviti odmah kada je bio u mogućnosti i kada ne postoji prepreka za njegovo obavljanje. Pa kako da se nakon toga obavlja hadž za njega?! Takođe, nasljednici nakon njega imaju pravo na njegov imetak pa kako da im uskratimo imetak plaćanjem hadža od kojeg neće imati koristi.
Ovo je ono što je spomenuo Ibnul Kajjim u Tehzibu es – sunen i ovo je stav kojeg i ja (tj. šejh Usejmin, op.M) zastupam da onaj ko nije obavio hadž a bio je u mogućnosti, te je tako preselio, da se za njega neće obaviti hadž, i da ukoliko se obavi hadž za njega neće mu korititi, pa makar se obavio hiljadu puta.
Isto tako ukoliko je preselio a nije napostio dane koji su mu bili obavezni (poput onoga ko je mrsio u ramazanu jer je bio na putovanju ili bio bolestan pa potom ozdravio, op.prev.), neće njegovi nasljednici postiti za njega jer je bio nemaran te je ostavio taj ibadet. A što se tiče riječi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: „Ko preseli a nije napostio obavezan post, za njega će postiti njegov staratelj“, on se odnosi na onoga ko nije bio nemaran. A što se tiče onoga ko je otvoreno i bez ikakvog šerijatskog opravdanja ostavio napaštanje, kakva je korist obavljati za njega pomenute ibadete.
Ogovorio: šejh Muhammed ibn Salih el-Usejmin,
Iz djela: Fataawa Ibn ‘Usejmin, 21/226
Izvor: IslamQ&A