Naslovnica Daije Husejn Jakub Zaostavština džahilijjeta: Nedostatak edeba u raspravi

Zaostavština džahilijjeta: Nedostatak edeba u raspravi

94

Prije iltizama (prihvatanja i pridržavanja vjere) naš drug je bio poznat kao tvrdoglava osoba i inadžija. Želja za suprotstavljanjem drugima i ustrajavanje u tome je bila njegova poznata osobina. Koliko su se samo komšije, i mlado i staro, žalili na njegovu dreku zbog sitnih i krupnih stvari tako da je bio poznat po tome da ne odstupa od svoga mišljenja, niti trpi da mu se iko suprotstavlja.

Nakon prihvatanja islama, sebebom čestog govora „halal i haram“ naš drug je postao još žešći. Čim je otvorio oči na razilaženja među braćom i govor o fikhu, našao je plodno tlo za svoj hobi inaćenja, suprotstavljanja, nepromjenljivog mišljenja, branjenja strasti i upadanja u pokuđene i neplodne rasprave.

Šejh je otvorio ovu čudnu ranu te se iznenadio njenim neprijatnim mirisom. Odmah je krenuo sa čišćenjem rane rekavši: Uzvišeni Allah kaže:

فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُ‌دُّوهُ إِلَى اللَّـهِ وَالرَّ‌سُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّـهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ‌ ۚ ذَٰلِكَ خَيْرٌ‌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلًا

„A ako se u nečemu raziđete, vratite se Allahu i Poslaniku, ako vjerujete u Allaha i u onaj svijet; to vam je bolje i za vas rješenje ljepše.“ (Nisa, 59)

Nažalost, veliki broj braće nije shvatio pitanje razilaženja te ga stoga vidiš kako napada svakog ko se ne slaže sa njegovim govorom i fikhskim mišljenjima. Ne govorim o razilaženjima u osnovi vjerovanja. Jer sve što je oprečno vjerovanju prvih generacija predstavlja ružnu novotariju čije nosioce ovdje ne ciljamo. Naš govor se odnosi na razilaženje u okrilju ehli sunneta vel džema'ata.

Naš drug uspostavlja el vela (prijateljevanje) sa onim ko ga slijedi a el-bera (odricanje i neprijateljstvo) prema onome ko mu se suprotstavi u njegovom mišljenju.

Pravdu ćeš rijetko naći. Umjesto nje prisutna je pokuđena pristrasnost tako da gotovo nećeš naći onoga koji govori ove lijepe riječi selefa: „Moj govor je ispravan uz mogućnost greške, a govor moga neistomišljenika je pogrešan uz mogućnost ispravnosti.“

Takvima poklanjamo prelijepu knjigu šejhul islama Ibn Tejmije „Reful melam an eimmetil e'alam“. Podsjećamo ih na riječi Uzvišenog:

وَلَا يَزَالُونَ مُخْتَلِفِينَ إِلَّا مَن رَّ‌حِمَ رَ‌بُّكَ ۚ وَلِذَٰلِكَ خَلَقَهُمْ

„Oni (ljudi) će se uvijek razilaziti, osim onih kojima se Gospodar tvoj smiluje. A zato ih je i stvorio.“ (Hud, 118 – 119)

Razilaženje će dakle postojati, a od Allahove milosti jeste što je dao da se ujedinimo oko riječi tevhida. Ali, ko nije milostiv neće mu se ukazati milost… nestalo je rahmeta među nama…. Istrgnuti su ti plemeniti osjećaji iz prsiju usljed ove pokuđene žestine u raznolikosti mišljenja, a ljudi su se našli u džahilijetu1 raskola i razjedinjenosti i pristrasnosti ličnostima.

Ovi džahilijetski ostaci se moraju odstraniti lijekom Kur'ana i sunneta shodno shvatanju selefus-saliha… To je rješenje. Ono u čemu su se selefi razišli možemo i mi, bez svađe, spora. Mesele idžtihada (donošenja propisa, op.M) su prepuštene mudžhtehidima u svakom vremenu. Onaj ko pogriješi od njih imaće jednu, a onaj ko potrefi dvije nagrade, pa čemu onda sva ta tvrdoglavost?! Nema sumnje da je slijepi džahilijjet u dušama sebeb ovoga u čemu se danas nalazimo od razilaženja koja pojedinci ne preciziraju šerijatskim pravilima.

Naš drug se prihvatio iltizama, ali je njegov nefs i dalje isti, vraća se na svoje stare navike, te ga stoga vidimo kako ne može podnijeti da mu se neko suprotstavlja u mišljenju. Bolest inata koja ga prati još od njegova djetinjstva još uvijek je tu. Istini se teško, ili gotovo nikako, vraća, a prostranost prsiju za mišljenje neistomišljenika i prihvatanje daljnih lijepih odnosa sa njim nakon savjeta, je u potpunosti odbačeno. Razilaženje kod njega jednostavno znači neprijateljstvo.

Jedan od selefa kaže: „Nisam vidio razboritiju osobu od Šafije. Razišli smo se ja i on u jednoj meseli te me je sreo nakon izvjesnog vremena, uzeo za ruku i rekao: ‘Ako smo se razišli u jednoj meseli to ne znači da ja i ti ne možemo i dalje ostati braća koja se vole u ime Allaha’.“

Čišćenjem srca od džahilijetskih ostataka; oholosti, umišljenosti, samodopadanja, inata i tvrdoglavosti rješava se veliki broj problema i dolazi do uspostavljanja međusobne ljubavi. Kada se i raziđemo u više mesela opet je naše pravilo kojeg se držimo: Ono u čemu su se selefi razišli možemo i mi.

Liječenje:

Šejh je skalpelom i makazama počeo iskorjenjivati ove opake bolesti i umjesto njih saditi lijep ahlak i visoke moralne vrijednosti.

Tako je sasjekao želju za isticanjem i umjesto nje zasadio skromnost.

Sasjekao je oholost i umjesto nje zasadio pokoravanje istini.

Sasjekao je umišljenost i umjesto nje zasadio lijep ahlak.

Sasjekao je samodopadanje i umjesto njega zasadio poštivanje i uvažavanje drugih.

Sasjekao je inat i umjesto njega zasadio prihvatanje mišljenja drugih i prostranost prsiju.

Sasjekao je pristrasnost i pokuđenu raspravu i umjesto njih zasadio priznavanje istine i pokornost istoj.

Sasjekao je inat i tvrdoglavost i umjesto njih zasadio blagost i samilost prema drugima.

Ova operacija je potrajala nekoliko sedmica i mjeseci, ali, uz sabur našeg šejha i predanost našeg druga, ona je postepeno počela davati svoje plodove, jer, nakon zasađivanja, srce se treba naviknuti na prihvatanje novih ahlaka kao i na to da ih ne smije odstraniti. Tako je šejh očistio srce našeg druga od ovih džahilijetskih ostataka ne ostavivši njihovo mjesto praznim. Ne, naprotiv šejh je umjesto njih zasadio ahlak i iman, i ukoliko naš drug bude vodio računa o njima i redovno ih nadzirao i napajao, oni će uvijek davati plodove uz dozvolu Uzvišenog Gospodara.

Tako postupi i ti cijenjeni brate, iskorijeni pa potom zasadi. Allah će ti biti na pomoći ukoliko budeš iskren. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao čovjeku koji je priželjkivao šehadet (pogibiju) na Allahovom putu: „Budi iskren sa Allahom pa će i Allah s tobom.“ Hadis bilježi Nesai 1953. A šejh Albani ga je ocijenio vjerodostojnim u Sahihul džamiu, 1415.

Autor: Muhammed Husejn Jakub
Iz djela Kissatu el iltizam
Naslov od Menhedža
Ostale dijelove iz istog serijala čitaj ovdje.

Bilješka:

1 Džehilijjet – neznaboštvo; neznanje o vjeri; paganizam; stanje prije primanja islama, op.M.